Pamatujte na Smrt!

Pojednání o skonu (nejen) v české lidové kultuře, a to převážně ve středověku.

 

 „Proč smrt maluju s kosou? Poněvadž všecko telo lidské jest jako tráva.“

 

    Smrt, život, umírání, vzpomínání. Tato slova se jen po sepsání stávají pojmy a v této práci se objeví ne jen jednou. Bylo by značně obtížné, jak čtenář jistě uzná, pokusit se o definici samotné smrti, či o popsání celé problematiky umírání, včetně tedy každodenního života středověku a různých premis, které ho nutně beze sporu ovlivňují a dále usměrňují, v tomto pouhopouhém kratičkém textu. Na to nestačí ani studie, ba celé knihy.

    Proto se pokusím věnovat v následně uveřejněných kapitolách věnovat pojmům, které jsou se smrtí těsně spjaty a byl by hřích se o nich na těchto stránkách nezmínit. Navíc se bude jednat o fenomény, které se vyskytují převážně v české lidové kultuře (či lépe, ve středoevropské kulturní oblasti), a to konkrétně „vynášení smrti“, „šat smuteční a smrtelný“ a „přísahu pod drnem“.

    Mimo tyto se budu věnovat odrazu smrti v převážně české lidové kultuře (nejen) středověku. Ač je v původní podobě tohoto textu rozsáhlý poznámkový aparát, pro zachování populárně naučného ducha tohoto webu, byla odkazová pasáž odstraněna.

    Přesto nelze pominout, byť stručně, zdroje, jež mi byly k ruce. Velmi mi posloužila kniha Narození a smrt v české lidové kultuře z roku 2004 od Alexandry Navrátilové, která je velmi čtivá a napěchovaná spoustou úžasných zjištění. Pro další náhled do problematiky smrti jsem sáhl po Dinzelbacherových Posledních věcech člověka s podtitulem Nebe, peklo, očistec ve středověku z roku 2004. Nemusím zde nic dodávat, je to záležitost skvělá. Poté jsem se zaměřil na články z Českého lidu (časopisu, který se věnuje studiu lidu českého v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku z konce 90. let 19. století). Zde jsem nalezl mnohé a doporučuji čtenáři si jeho ročníky sehnat a pročíst. Další časopis, ze kterého jsem čerpal je ĎAS (Dějiny a současnost), konkrétně ze článku Kateřiny Jíšové Smrt snímá hříchy. Umírání v představách středověkých lidí, tento je dostupný kromě papírové podoby i online a poslouží pro základní kostru vidění smrti ve středověku.

Miloš Lanč

 

 

 

Post Scriptum:

Řádky, jež budou v tomto kratším cyklu uveřejněny, byly původně sepsány jako vysokoškolská seminární práce. Pro potřeby tohoto webu byl text revidován, editován a slohově upraven autorem stránek.

Příjemné počtení přeje (i jménem autorovým)

Lucas Lacer