Dělníci smrti

Tabuizace smrti je celoevropským, ba dokonce „celozápadním“ fenoménem, a dozajista se s ním do jisté míry (odvislé od konkrétních kulturních specifik) setkáváme i v jiných oblastech civilizovaného světa.

Narušit onu pomyslnou neprostupnou skořápku „ne-mluvení o smrti“ se pokouší právě osvětový pořad Dělníci smrti, který vznikl pod záštitou STREAMu.

 

101 - Krematorium

Pohřbívání žehem je v české pohřebnické praxi nejčastějším ritem. Co vše to však obnáší? Jaký je takový běžný den zaměstnance krematoria? Co se děje s tělem v peci a hlavně poté co je žeh dokonán?

 

 

102 - Pohřeb do země

Ritus kostrový je v našem středoevropském prostoru v posledních desetiletích stále méně obvyklou záležitostí. Přesto však tento způsob pohřbívání není zcela vymizelý a řada lidí ho před žehem upřednostňují. Jaký je průběh? Na co vše se musí myslet? A jaké jsou možnosti pozůstalých?

 

 

103 - Továrna na rakve

Rakve v určitých podobách provázejí celou civilizovanou historii lidstva. Samozřejmě se od sebe jednotlivé druhy liší v souvislosti s historickou epochou či společenským postavením zesnulého. Jak ale vzniká taková ta obyčejná sériová rakev? Jaké jsou její variace a hlavně… cena?

 

 

104 - Škola hrobníků

Kdo si myslí, že „co hřbitov, to hrobník“ bude tímto dílem vyveden z omylu. A kdo si k tomu myslí, že hrobník má na starost jen vykopat díru, kterou následně musí znovu zaházet, pro toho je shlédnutí tohoto dílu přímo nutností. I na hrobníka se totiž musí studovat…

 

 

105 - Pohřební hudba

O vkusu a estetickém cítění člověka rozhoduje mimo jiného i jeho hudební preference. A že sluchové „chutě“ máme různé dokazují právě i funerální písně, které se hrávají na českých pohřbech. Škála je opravdu široká – od starých dechovek, přes české klasiky, až po moderní zvláštnosti… A co takhle kapelka živá? Stále ještě hraje na pohřbech živá muzika?